Spánek u dětí

Square

Znáte to, spokojené dítě rovná se spokojený rodič, ale i naopak, spokojený rodič rovná se spokojené dítě. S dítětem přichází do rodiny mnoho radosti, ale taky únavy a vyčerpání. Je proto pro všechny nadmíru důležité, aby nejmenší dobře spal, a dal tím možnost ostatním zregenerovat a doplnit síly na další hodiny a dny.
miminko spí na otci
Zázračná moc spánku
Vědci se zatím přou o to, co je tou primární příčinou, že lidé den co den dobrovolně upadají do stavu, který je charakteristický ztrátou vědomí, uvolněním svalů, poklesem motorické a jiné aktivity a dalšími jevy. Pozitivní význam spánku je jasný. Dochází k regeneraci organismu, zásadní roli hraje spánek v oblasti „odpočinutí“ mozku, tedy pro kognitivní složku člověka, konsolidaci paměti atp. Dále nám šetří energii a obecně podporuje psychickou a fyzickou pohodu člověka. Naproti tomu, co dokáže s naším psychičnem a fyzičnem provést spánková deprivace, to víme snad úplně všichni. A u dětí to platí dvojnásob.
 spánek holčičky
Jak je to podle tabulek?
Novorozenci by tabulkově měli spát až dvacet hodin denně, přičemž střídání dne a noci je zatím ještě rozhodně nezajímá. Děti od tří měsíců do jednoho roku pak spí přibližně patnáct hodin denně s tím, že již alespoň sedmdesát procent jejich spánku připadá na noc. Se zvyšujícím se věkem se spánek zkracuje. Batolata (1 až 3 roky) spí až 14 hodin denně, přičemž si ponechávají jeden denní spánek (většinou po obědě). Tento pro rodiče tak příjemný odpočinek se vytrácí v předškolním věku. Platí pravidlo, že děti a dospívající by neměli spát denně méně než osm hodin.
 
Jak na dobrý spánek?
Aby se vašim miláčkům dobře spalo, je vhodné jim před usínáním pořádně vyvětrat v ložnici. Na spánek je také ideální naprostá tma. Pokud ale vaše ratolest trvá na rozsvícené lampičce, mělo by jít o světlo tlumené, které co nejméně ruší usínání a děti nebudí. Ukolébavka nebo pohádka na dobrou noc děti v posteli zklidní, ti starší by měli mít dovoleno čtení před spaním. Tak už nám chybí jen večerníček a dobrou noc!