Aljaška uhrane nejen svou nespoutanou přírodou

Square

Jak je to s Aljaškou a historií? I když většinou historie a veškeré s tím související údaje bývají nudnou záležitostí, neplatí však až tak pro Aljašku. Vše započalo prvními Evropany, se kterými se zdejší Aleuté potkali, byli právě ruští lovci a obchodníci s kožešinovým zbožím. Ti přišli postupně na počátku sedmnáctého století. Koncem osmnáctého století už na Aljašce byla první ruská města, jako například Novo-Archangelsk.
fjord aljaška
Později došlo k přejmenování na Sitku. Následně o sto let později Aljašku koupili Američané od Rusů a to za cenu, která v přepočtu dnes má hodnotu okolo devadesáti miliónů korun. Jednalo se o velmi zdařilý kup, neboť záhy došlo k objevení obsáhlého nerostného bohatství, stejně tak byla naleziště ropy i zlata. Aljaška coby samostatný stát je však až od roku 1959, jedná se tak o 49. stát Spojených států amerických.
zasněžený les
 
Moc a kouzlo divočiny
 
Na Aljašce je tak vše opravdu ryzí a divočina je naprosto nespoutaná. Pokud se na Aljašce nacházíte v některém z národních parků, není však samozřejmostí, že se jedná o kontrolované území, jak je tomu u nás i jinde v Evropě. Je známo, že v rámci chození v chráněné krajinné oblasti se nesmí opustit vyznačená stezka, na Aljašce tomu tak není, neboť zde stezky nejsou. Vy zkrátka jdete, jak je vám libo. A tak se může i stát, že se ocitnete mnohdy na místě, na kterém před vámi ještě doposud nikdo nebyl.
 
Příroda je v Aljašce velmi chráněna, ceněna a má velkou hodnotu. Však více jak dvě třetiny rozlohy jsou vedeny coby určitý druh chráněného území. Národních parků je osm, dále na Aljašce jsou i různé rezervace a rovněž národní přírodní památky. Jen tak pro zajímavost, největší park na Aljašce zabírá území o rozloze dvou třetin celé České republiky.
 medvěd hnědý
Pro turisty je nejvíce interesantní park Denali. Většina parků umožňuje vstup zdarma. Možná pro někoho je až kuriozitou, že do některého parku je možné se dostat jen letadlem či lodí. Nevede tam cesta ze silnice.
 
Podívaná aneb pestřejší než sebelepší safari
 
Když se řekne Aljaška, tak takřka všichni si představíme z fauny zástupce v podobě medvěda. S medvědem se na Aljašce bezpochyby potkáte. Dokonce Aljaška se může pochlubit tím, že tam žijí tři druhy medvědů. Nejen medvěda potkáte na Aljašce. Z dalších zástupců ze světa fauny je k vidění los, sob apod. Pokud budete poblíž pobřeží, můžete tak vidět velrybu, kosatku, atd. Stejně tak i mrože, lachtana. Prostě lepší než safari, neboť zde nesledujete zvířata z autobusu, ale zcela volně v přírodě.
 
Zima, zima tu je aneb…
 
Pro navštívení Aljašky je nejlepším obdobím léto. Turitika v zimě je na Aljašce díky velmi nízkým teplotám vhodnější pro zkušenější. Dokonce i sníh na Aljašce je odlišný od toho, na který jsme zde zvyklí. Základ sněhových vloček je z pylových zrn z modřínů. Tímto je sníh nadýchanější a i na strmém svazu se udrží po mnohem delší čas.