Ochraň se, kdo můžeš

Square

V zaměstnání je naší povinností používat ochranné a bezpečnostní pomůcky. Doma nás k tomu sice nikdo nenutí, ale pro ochranu své osoby a svého zdraví bychom je měli používat také. Každý domácí kutil by je měl znát. Narazíme na ně i v obchodech s nářadím a různými nástroji, které šikovný kutil dobře zná.
Základem pro nějakou činnost by mělo být pracovní oblečení a obutí. Pracovní oblečení, jako třeba montérky nás ochrání před drobným poraněním a při práci blízko silnice se nám budou hodit i na něm našitéreflexní prvky.
pracovní oděvy
Mělo by být pohodlné, abychom se mohli volně pohybovat a nikde nás nic netlačilo. Obout bychom si měli pevné pohodlné boty, které mají vyztuženou přední část, abychom ochránili prsty na nohou. Nezapomeneme na pracovní rukavice, abychom měli v bezpečí ruce před zraněním chemikáliemi, teplem, chladem, dokonce i elektřinou. Na zahradě, na stavbě i v lese využijeme kombinované rukavice, které nás ochrání před špínou a na namáhaných místech jsou zesílené, což nás ochrání před mozoly a zraněním. Nehodí se však k práci s tekutinami a ve vlhkém prostředí.
včelí farma
V povrstvených rukavicích máme lepší cit v prstech, nenasakují vodu, ale nevydrží nám příliš dlouho. Užijeme je na zahradě i v domě k malování. V domácnosti využijeme jednorázové plastové rukavice k úklidu. Pro zimní období užijeme zateplené nepropustné rukavice.
Před poškozením zraku se chráníme ochrannými brýlemi, svářecími kuklami nebo štíty. Podřizujeme se dané situaci, co plánujeme dělat. Uši ochráníme sluchátky nebo si dáme ucpávky. Pro ochranu hlavy použijemepřilbu. Při použití chemických nebo jinak nebezpečných látek použijeme masky, polomasky nebo respirátory. Před pádem z výšky použijeme bezpečnostní postroje, tlumiče pádu, lana a karabiny. Při častém klečení použijeme chrániče kolen.
bezpečnostní oděv
Docela často se stává, že při určitých činnostech musíme pomůcky kombinovat. Například při řezání dřeva použijeme jak rukavice, tak ochranné brýle, možná i přilbu. To je dobrý důvod mít stále ochranné pomůcky přichystané, abychom se nevystavovali zbytečnému ohrožení zdraví a úrazům.