Pohyb v nereálném online světě

Square

Online

Dnešní svět by se bez online života už více méně neobešel. Mnoho z nás dělá online nákupy, využívá různé sociální sítě ke komunikaci či ke zviditelnění se, hledáme tam různé druhy zábavy a informace. Většina jsme vlastníkem chytrého telefonu, který se stal naším každodenním společníkem.

Ve chvíli, kdy jsme online a přihlásíme se na určité webové stránky či do aplikací, už v tu chvíli se o nás dá zjistit mnoho informací, kvůli kterým se stáváme zranitelní. Podle IP adresy Vás může dohledat každý, kdo k ní má přístup a vy s tím nenaděláte vůbec nic.

youtube

Výhody být v online světě

Vše má své výhody a nevýhody. Nejdříve se zaměříme na to dobré. Online svět nás může odvést od našich reálných problémů a pomoci nám si odpočinout. Mnozí našli online své životní lásky, které jim změnily život k lepšímu a jsou za ně doteď vděční, někteří si našli nové přátele, své ztracené příbuzné, nebo si jen od někoho koupili nábytek z nějakého online bazaru. Vše takové by nám do života přineslo radost. Najdeme si užitečné informace, když si s něčím nevíme rady, zjistíme, kde leží kdejaká památka, či kde se na výletě zrovna dobře najíme. Je nevyslovitelně mnoho možností, co se dá zjistit a dělat ve chvíli, kdy se staneme online uživateli. Co nám ale v online světě může hrozit? Je vše tak bezpečné, jak se zdá? To ani omylem.

soc. sítě

Hrozby v online světě

I přes to, že se nám díky internetu může stát mnoho krásných věcí, tak vše má i svou tmavou stránku. Při pohybu v online obchodech a nakupování se zadáním čísla Vaší platební karty, o ni můžete lehce přijít. Dnešní doba je plná hackerů a osob, které by těchto údajů rádi zneužili. Ve chvíli, kdy si něco chcete objednat, zadáte své jméno, adresu a další osobní údaje. Ten, kdo by chtěl, o Vás v tu chvíli ví úplně vše. Ví, kde Vás najde, jak se jmenujete a ostatní informace, které by se měly držet jen v okruhu Vašich blízkých. Můžete se stát obětí kyberšikany, či kdejakého stalkera, pokud si neuhlídáte vše tak, aby to bylo soukromé. Proto bychom si měli dávat pozor, komu a co píšeme, jaké stránky si prohlížíme, kde zadáváme naše údaje a zda jsme se řádně odhlásili.

Měli bychom na sebe vzájemně dohlížet, abychom se nedostali do nebezpečí jen z naší nedbalosti a nepozornosti. Online svět je tajemnější, než všichni víme.