Acne vulgaris

Square

Z latinského acne je odvozen český název pro kožní chorobu, se kterou se potýkají především dospívající děti. Objevit se tyto pupínky mohou kdekoliv na těle, kromě obličeje i na zádech či ramenou. Kromě toho, že nevypadají nijak hezky, jejich větší množství může mít u některých jedinců za následek i potíže rázu psychického. Za všechno tohle trápení je zodpovědný mužský hormon, z tohoto důvodu se projevuje především u hochů v pubertálním věku, ale i později kolem dvacátého roku, výjimkou samozřejmě nejsou ani děvčata. Za vznikem pupínků může maz, který ucpává folikuly a navíc je živnou půdou pro bakterie, které pak způsobují zanícení postiženého místa. Dalšími faktory pro tvorbu akné mohou být i různé látky obsažené v lécích, na vině může být i kouření.
lžička v krému
Jak na něj
S akné se zatočit jistě dá , chce to jen dodržovat pár základních pravidel. V žádném případě není dobrý fyzický zásah, pozor si také dávejte na časté sahání si na obličej, na rukou během dne ulpí velké množství bakterií, které se pak snadno přenesou i na obličej. Abyste zabránili přenosu nečistot a jejich ulpívání na pleti, tak si minimálně dvakrát během dne obličej opláchněte prostředky určenými na pleť s akné.
žena s akné
Svoje také hraje to, co jíte a pijete. Vyhýbat byste se měli konzumaci hovězího masa, tučných uzenin, koření, kávy a všeho, co obsahuje kofein. Naopak si dopřejte dostatek zeleniny a ovoce.
Sportování je prospěšné nejen pro tělo, ale i pro pleť, stačí pár minut denně, neznamená to, že se musíte mořit několik hodin týdně v tělocvičně nebo fitku. Navíc pohyb prospěje i vaší psychické kondici a zklidní hladinu hormonů.
Důležité je také pravidelné sprchování celého těla, obzvláště po sportu nebo jiné namáhavé práci a v horkých letních měsících. Při výběru oblečení pro sport se vyhněte tomu těsnému, volte spíše volnější modely.