Sen o vlastním bydlení

Square

Kdo by netoužil po vlastním bydlení, kde by konečně byl svým vlastním pánem? Pokud i vy se poohlížíte po stavební parcele a pomalu přemýšlíte, kde vzít potřebný obnos peněz, jistě vás napadne hypoteční úvěr na bydlení. Ten je primárně určen právě k realizaci vlastního bydlení a jedná se o jeden z nejvíce využívaných úvěrových produktů. Hypotéka na rekreační objekt, či objekt k trvalému užívání je možné financovat stejnou hypotékou. Je však zapotřebí splnit zákonné podmínky pro schválení úvěru.

nový domov

Ještě donedávna bylo možné žádat o celých 100% hypotéky na nemovitost, podmínky se ale na konci roku 2018 výrazně zpřísnily. V současné době je možné žádat jen o 70% a zbylých 30% musí pocházet z vlastních zdrojů. V praxi to znamená jediné, pokud se rozhodnete koupit nemovitost v hodnotě 3 000 000 korun, 900 000 už musíte mít našetřeno. Tato zásadní změna v legislativě do značné míry ovlivnila hypoteční úvěry. Jen malé procento lidí je schopno tuto potřebnou částku našetřit a proto raději sáhne po spotřebitelském úvěru, díky němuž může tuto částku zafinancovat.

Hypotéka není pro každého

Hypoteční úvěr rozhodně nepadá každému do klína, jak se možná mnozí mylně domnívají. Česká národní banka pravidelně upravuje zákonné podmínky a další přidávají samotní věřitelé. Vyhovět tak veškerým podmínkám pro získání hypotečního úvěru může být přinejmenším náročné.

čtení smlouvy

Zástava nemovitosti je další podmínkou, kterou bankovní i nebankovní instituce vyžadují. Právě díky ní totiž získáme výrazně výhodnější úrokovou sazbu, neboť pro poskytovatele úvěrů nepředstavujeme takové riziko. V případě, kdy však nejme schopni dostát svým závazků vůči věřiteli, může kdykoliv přistoupit k prodeji zastavěné nemovitosti za zlomek ceny. Hypoteční úvěr se dá však pojistit proti finančnímu úpadku, neschopnosti splácet, úmrtí atd.